Archive for Marzec, 2012

Dlaczego warto wybrać się do zoo?

Chcąc urozmaicić sobie czas wolny można wybrać się do zoo. Szczególnie ciekawie jest tam latem, gdy zwierzęta wychodzą ze swoich schronisk i wygrzewają na słońcu, tym samym prezentując się odwiedzającym. Poza tym roślinność rozkwita właśnie w tym okresie wprawiając turystów w wspaniały nastrój. Obcowanie z naturą poprawia samopoczucie, pozwala się odprężyć, oderwać od codziennych zajęć i zmartwień. Istnieją specjalistyczne badania, które dowodzą jak dobry wpływ na człowieka ma kontakt z naturą. Jest to miejsce, w którym różnorodność przyrody nie pozwala pozostać na nią obojętnym. W ogrodzie zoologicznym można się także wiele nauczyć. Znajdziemy tam wiele gatunków zwierząt, często takich, które spotkać można tylko w bardzo dalekich krajach. Jest to świetne powtórzenie dla osób, które znają te zwierzęta z książek, programów przyrodniczych i chcą zobaczyć je na żywo oraz dla małych dzieci, które dopiero poznają świat i większość zwierząt będzie dla nich niesamowitym zjawiskiem. Tak więc jest to miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Continue reading “Dlaczego warto wybrać się do zoo?” »

Ogród zoologiczny

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych jest zoo. Ogród zoologiczny jest to miejsce wydzielone i zagospodarowane tak, aby umożliwić przebywanie i eksponowanie w nim zwierząt, zaczynając od tych najmniejszych jak ryby, poprzez drapieżne jak lew czy tygrys, do wielkich egzotycznych jak słoń. Przygotowanie musi być szczególnie uważne i profesjonalne, ponieważ domownikami są najczęściej dzikie zwierzęta, które mogą okazać się niebezpieczne, jeśli zabezpieczenia nie będą spełniały wszystkich wymogów. Zoo jest to miejsce przeznaczone nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także edukacyjnych. Mało, kto wie, że w ogrodach zoologicznych prowadzone są również badania mające prowadzić do odkryć w dziedzinie hodowlanych gatunków. Aby odwiedzić najstarszy ogród zoologiczny w Polce trzeba wybrać się do Torunia. To właśnie tam sprowadzono dzikie zwierzęta już w 1797 roku. Natomiast największe w Polsce zoo znajduje się w Gdańsku. Ogród zoologiczny jest niezwykłym miejscem, ponieważ to właśnie tu można zobaczyć zwierzęta, które często pochodzą z odległych egzotycznych krajów. Continue reading “Ogród zoologiczny” »

Szanowanie różnych zwierząt

Zwierzę w domu to bez wątpienia moment przełomowy dla niejednej rodziny i klasyczny motyw, w którym dziecko przez wiele lat nakłania niechętnych do kupna zwierzęcia rodziców, aż wreszcie na któreś urodziny przy dobrych ocenach i zachowaniu udaje się takiego malutkiego szczeniaczka czy kota otrzymać. Bez wątpienia jednak wiele osób nie ma problemów z wpuszczeniem nawet największych zwierząt do własnego domu. Nie da się jednak nad tym tak łatwo zapanować i podejście do zwierząt bardzo często wynosi się z domu. Tam, gdzie zwierzęta nie są i nie były nigdy szanowane, trudno jest oczekiwać, by dziecko rozumiało jak ważne jest godne traktowanie zwierząt. Tak samo jak w rodzinach, gdzie regularnie wychodzi się do zoo i wiele rozmawia się o znaczeniu środowiska naturalnego w naszym życiu o wiele łatwiej jest oczekiwać empatii do zwierząt i innych ludzi od dzieci. Bez wątpienia przeciętne zoo oferuje przede wszystkim niesamowite możliwości edukacyjne. Continue reading “Szanowanie różnych zwierząt” »

Przekazywanie dziecku wiedzy

Uczenie dzieci szacunku do zwierząt jest bez wątpienia wyjątkowo ważnym elementem funkcjonowania niemal każdej współczesnej rodziny i bardzo trudno wyobrazić sobie dzisiaj rodziców, którzy przymykaliby oko na bestialskie zachowania własnego dziecka względem zwierząt. To co czyni zwierzęta tak istotnymi dla normalnie wychowanego człowieka to ich bezbronność. Bez względu na to, czy mowa o małym niemowlaku czy szczeniaku – u człowieka budzą się te same uczucia odpowiedzialne za empatię i poczucie obowiązku zaopiekowania się tym, co samo nie jest w stanie dać sobie rady. Regularne odwiedzanie zoo przez rodziców z dziećmi bez wątpienia pomaga zrozumieć zarówno młodszym i starszym, jak niewielkim są elementem w całej harmonijnie działającej przyrodzie i że najdalej kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania swoje żerowiska mogą mieć zwierzęta o tak niesamowitym wyglądzie, że kojarzą się przede wszystkim z filmowymi baśniami albo filmami animowanymi. Wszystko to sprawia, że nawet zwykła rodzinna wizyta w ogrodzie zoologicznym może zaowocować bardzo licznymi pozytywnymi naukami. Continue reading “Przekazywanie dziecku wiedzy” »

Rodzinne życie na co dzień

Spędzanie czasu w rodzinie to temat szalenie ważny i tylko utrzymując w miarę stały kontakt możliwe staje się trzymanie ręki na pulsie. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby zorientować się, że dziecko ma jakiś poważny problem, ale najpierw trzeba było przez wcześniejsze lata owego dziecka słuchać i często spędzać z nim czas, aby być wrażliwym na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Wszystko to prowadzi do prostego wniosku, że każda chwila spędzona z młodymi dziećmi jest na wagę złota. Na szczęście dzisiejszy świat oferuje wiele bardzo różnych możliwości zapewnienia sobie ciekawej rekreacji przez całą rodzinę. Bardzo pożyteczne jest przede wszystkim zabieranie dorastających dzieci do zoo. Często duże ogrody zoologiczne przechodzi się przez kilka godzin, więc taka wyprawa do zoo niejednokrotnie staje się prawdziwie wyzywającą przygodą, ale jednocześnie każda forma aktywności fizycznej uprawianej wspólnie przez całą rodziną sprawia, że razem wylany pot łączy dodatkowo. Continue reading “Rodzinne życie na co dzień” »

Poprawianie własnej oferty

Dzisiaj trzeba cały czas poprawiać swój biznes, aby bez większych perypetii prowadzić udany interes. Nie da się bez inwestycji utrzymać działania firmy na wysokim poziomie, dlatego pozyskanie kapitału na rozwój swojej działalności staje się bardzo ważne. W przypadku rozlicznych ogrodów zoologicznych widać jak na dłoni, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zorganizowanie zarówno zwierzęta jak i odwiedzającym doskonałych warunków do wypoczynku. Nowoczesne ogrody zoologiczne to doskonałe miejsca nie tylko do zapoznania się z fauną oraz florą odległych krain geograficznych, ale także niesamowita okazja do spędzania bardzo aktywnego czasu. Większość współczesnych ogrodów zoologicznych stara się przykuć nowoczesnego klienta i do tego celu nie może posiadać kilku brudnych klatek ze zwierzętami – konieczne staje się więc takie zaprojektowanie i wykonanie ogrodu, by chodzenie po nim samo w sobie było przyjemnością a oprócz zwierząt można było dowiedzieć się wiele o samej faunie towarzyszącej im w naturalnym środowisku. Continue reading “Poprawianie własnej oferty” »

Znaczenie okresu dorastania

Okres dzieciństwa to wyjątkowy czas dla każdego człowieka i im więcej wspomnień z tego czasu się posiada, tym chętniej się do nich wraca mimo wszystko. Dla rodziców oznacza to przede wszystkim wielkie wyzwanie, któremu nie zawsze są w stanie podołać. Głównym problemem są oczekiwania, jakie rodzice sami sobie narzucają – pamiętają bowiem własne dzieciństwo i wspominają je źle lub dobrze pragnąc przeprowadzić własne dziecko przez życie w dokładnie ten sam lub całkowicie przeciwny sposób. Z tego też względu współczesne rodziny coraz częściej wykorzystują to, co daje im świat i wybierają się na basen, do kina czy do zoo. Współczesny świat daje jednak wiele rozwiązań i razem z bardzo korzystnym dla umysłu, ciała oraz więzi rodzinnych ogrodem zoologicznym w parze niejednokrotnie idzie objadanie się niezdrową żywnością. A dzieci są w stanie wchłonąć dosłownie wszystko, co oferuje im rzeczywistość i jednocześnie będą zdobywały wrażliwość na przyrodę i empatię w stosunku do najróżniejszych zwierząt podczas zwiedzania ogrodu zoologicznego a z drugiej strony będą objadały się wyjątkowo niezdrową żywnością, której dzieci nigdy nie powinny były w pierwszej kolejności zasmakować. Continue reading “Znaczenie okresu dorastania” »

Zabijanie niewinnych zwierząt

Kłusownicy rok rocznie zabijają mnóstwo najróżniejszych gatunków zwierzyny – zarówno tej, do której odstrzału mają pełne prawo a czasami są nawet zobowiązani, jak i tej, która jest całkowicie zabroniona i właśnie dlatego skóra, mięso czy tłuszcz z danego zwierzęcia osiąga absurdalnie wysokie ceny na czarnym rynku. Wielu ludzi jest więc w stanie bardzo mocno skrzywdzić zwierzęta dla odniesienia własnej korzyści finansowej i bardzo ważne jest pokazanie dorastającym dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, że takie zachowanie jest grzechem wbrew natury, której elementem jest sam człowiek. Wszyscy przynależymy do tego samego ekosystemu i sama obecność w dużym ogrodzie zoologicznym może pomóc otworzyć oczy takiego młodego człowieka na cierpienia, jakie przeciętny kłusownik jest w stanie wyrządzić zwierzętom tylko dlatego, że są one bezbronne wobec jego lufy karabinu czy broni snajperskiej. Continue reading “Zabijanie niewinnych zwierząt” »

Budowanie wrażliwości za dziecka

Nikt nie ma dzisiaj wątpliwości, że równie ważne z przekazywaniem wiedzy staje się bardzo dokładne przeprowadzanie dzieci przez świat bardzo skomplikowanych prawideł moralnych oraz wpojenie w nich pewnej wrażliwości, która każe odnosić się z szacunkiem do ludzi dużo od siebie starszych albo opiekować się chorymi zwierzętami czy niemowlakami, czyli istotami, które z tego czy innego względu zostały całkowicie pozbawione opieki i są bezbronne w tym świecie. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w których wyjątkowo uzdolnieni uczniowie swoją wiedzę postanawiali wykorzystać przede wszystkim w niecny sposób i często całkowicie nieświadomi rodzice przekonani o doskonałych postępach w edukacji dziecka nie zdają sobie sprawy, że brakuje mu przede wszystkim kręgosłupa moralnego i wzorców co do wrażliwości emocjonalnej i inteligencji emocjonalnej. Czasami samo zoo i godziny spędzone w nim na spacerowaniu z rodzicami i rozmawianiu na tematy przyrody i środowiska naturalnego licznych gatunków zwierząt żyjących na planecie jest w stanie zrobić bardzo wiele dobrego dla takiego przeciętnego ucznia w wieku szkolnym. Continue reading “Budowanie wrażliwości za dziecka” »

Dbanie o dziecięcą wrażliwość

Dla każdego rodzica wyjątkowo ważne powinno być zadbanie o wrażliwość swojego dziecka. Tym czasem dla większości rodziców najważniejsza jest wiedza potomków odzwierciedlana przede wszystkim szkolnymi ocenami oraz samą suchą wiedzą na temat faktów czy dat. Ale coraz częściej ta sucha wiedza nie wnosi nic w temacie podejścia do świata a teoretycznie nie ma nic ciekawego w wychowaniu inteligentnego i utalentowanego człowieka, który postanowi swoimi czynami przeciwstawiać się wszystkiemu, co ważne i istotne dla współczesnego systemu wartości. Dlatego tak ważne jest przygotowywanie swojego dziecka także do życia emocjonalnego, coraz ważniejszego dla współczesnego świata. Ważne jest tutaj przede wszystkim spędzanie ze sobą czasu i w przypadku rodziny nawet zwiedzanie ogrodu zoologicznego może okazać się równie wartościowe co godziny spędzone w szkole lub nad książkami. Oglądanie środowiska naturalnego w postaci niespotykanej u siebie fauny oraz flory powinno każdego człowieka uwrażliwić na los jego planety i pokazać mu, Continue reading “Dbanie o dziecięcą wrażliwość” »